Ehliyet Sınıfları

Motosiklet Ehliyeti

“M” Sınıfı ile ilgili bilgiler; Yaş şartı : 16 yaşınızı doldurmuş olmanız gerekmektedir. Kullanıldığı araçlar : İki, üç ve dört tekerlekli motorlu bisikletler (moped) sürebilirsiniz. Geçerlilik süresi : 10 yılın ardından yenilenmesi gerekmektedir.

Devamı

Otomobil Ehliyeti

“B1” Sınıfı ile ilgili bilgiler; Yaş şartı : 16 yaşınızı doldurmuş olmanız gerekmektedir. Araç sürme yetkisi : B1 sürücü belgesini alan kişi, bunun yanında M tipindeki araçları da sürebilmektedir. Kullanıldığı araçlar : Net motorgücü 15 kilovatı, net ağırlığı 400 kilogramı, yük taşımacılığında kullanılanlar için ise net ağırlığı 550 kilogramı geçmeyen dört tekerlekli araçları kullanabilirler. Geçerlilik süresi : 10 yılın ardından yenilenmesi gerekmektedir.

Devamı

Kamyonet - Kamyon - Çekici Ehliyeti

“C1” Sınıfı ile ilgili bilgiler; Yaş şartı : 18 yaşınızı doldurmuş olmanız gerekmektedir. Deneyim : En az B sınıfı Araç sürme yetkisi : C1 sürücü belgesini alan kişi, bunun yanında M, B, B1, ve F tipindeki araçları da sürebilmektedir. Kullanıldığı araçlar : Azami yüklü ağırlığı 3.500 kilogramın üzerinde olan ve 7.500 kilogramı geçmeyen kamyon ve çekici kullanabilirler. Geçerlilik süresi : 5 yılın ardından yenilenmesi gerekmektedir.

Devamı

Otobüs-Minibüs Ehliyeti

“D1” Sınıfı ile ilgili bilgiler; Yaş şartı : 21 yaşınızı doldurmuş olmanız gerekmektedir. Deneyim : En az B sınıfı Araç sürme yetkisi : D1 sürücü belgesini alan kişi, bunun yanında M, B, B1, ve F tipindeki araçları da sürebilmektedir. Kullanıldığı araçlar : Minibüs kullanabilirler. Geçerlilik süresi : 5 yılın ardından yenilenmesi gerekmektedir.

Devamı

Traktör İş Makinesi ve K Belgesi

“F” Sınıfı ile ilgili bilgiler; Yaş şartı : 18 yaşınızı doldurmuş olmanız gerekmektedir. Araç sürme yetkisi : B1 sürücü belgesini alan kişi, bunun yanında M tipindeki araçları da sürebilmektedir. Kullanıldığı araçlar : Lastik tekerlekli traktör kullanabilirler. Geçerlilik süresi : 10 yılın ardından yenilenmesi gerekmektedir.

Devamı